Retinoidy (pochodna witaminy A) są jednymi z najbardziej skutecznych substancji aktywnych w pielęgnacji. Ich zdolność do redukcji zmarszczek, poprawiania tekstury skóry oraz hamowania nadprodukcji sebum czynią je popularnym składnikiem kosmetyków do różnych typów cery. Kiedy warto zacząć je stosować? Poznaj odpowiedź naszych ekspertów!

Trądzik i tłusta skóra

Główną przyczyną powstawania trądziku są nadpobudliwość gruczołów łojowych oraz zaburzenia rogowacenia naskórka. W wyniku tego ujścia gruczołów łojowych zostają zablokowane – a to prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych i zaskórników. Retinoidy zmniejszają produkcję łoju oraz przyspieszają odnowę komórek skóry, co pomaga usuwać martwy naskórek i zapobiegać zatykaniu się porów. W efekcie skóra mniej się przetłuszcza, a stany zapalne zostają zredukowane.

Skóra dojrzała

Retinoidy są grupą składników o najskuteczniejszym działaniu przeciwstarzeniowym, jakie zna świat kosmetologii. Wspierają redukcję zmarszczek poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny oraz regulowanie odnowy komórek skóry. Działają też antyoksydacyjnie, hamując powstawanie uszkodzeń komórek spowodowanych aktywnością wolnych rodników – głównej przyczyny starzenia się skóry. W wyższych stężeniach likwidują nie tylko drobne, ale też głębokie zmarszczki.

Profilaktyka przeciwstarzeniowa

W zachowaniu zdrowej i młodej skóry dużą rolę odgrywa wczesna profilaktyka przeciwzmarszczkowa – nawet od 25. roku życia. Skóra jest jeszcze sprężysta, ale zaczynają się już pojawiać pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne linie czy nierówności. Wprowadzenie retinoidów na tym etapie pomoże w zachowaniu młodzieńczego wyglądu cery na dłużej.

Nie można zapominać, że retinoidy to silne substancje, które mogą wywołać podrażniania i zaburzyć barierę hydrolipidową. Należy je wprowadzać stopniowo, zaczynając od niskiego stężenia. W razie wątpliwości lub dużych problemów skórnych zalecana jest konsultacja z dermatologiem.